Škoda Kamiq: Věda za bezpečností kompaktního SUV

Škoda Kamiq

Kamiq a vědecké inovace

Škoda Kamiq je sice kompaktní SUV, ale rozhodně se nenechá zahanbit, pokud jde o technologické inovace. Pod kapotou se můžou schovávat moderní motory s nízkou spotřebou a emisemi, které ale nešetří na výkonu. Infotainment systém s dotykovou obrazovkou a konektivitou chytrých telefonů vás udrží ve spojení a zpříjemní každou cestu. A co se týče bezpečnosti? Kamiq je doslova nabitý asistenčními systémy, které hlídají provoz za vás a pomáhají předcházet kolizím. Ať už se vydáte kamkoli, s Kamiqem se budete cítit sebejistě a komfortně.

Aerodynamika a spotřeba paliva

Aerodynamika hraje klíčovou roli ve spotřebě paliva, ať už se bavíme o autech, letadlech nebo kamionech. Čím je vozidlo aerodynamičtější, tím menší odpor klade vzduchu, a tím pádem spotřebuje méně paliva. Představte si to jako ruku vystrčenou z okna auta. Pokud je dlaň kolmá k vozovce, klade vzduchu velký odpor. Pokud ji ale natočíte rovnoběžně s vozovkou, odpor se výrazně sníží. A přesně o to se snaží i designéři aut. Hladké tvary, splývavé linie a minimum zbytečných výstupků, to vše pomáhá snižovat odpor vzduchu a šetřit palivo. V dnešní době, kdy je cena pohonných hmot stále vysoká, je aerodynamika důležitějším faktorem než kdy dřív.

Bezpečnostní systémy a asistence

Modern

Materiály a jejich vlastnosti

V dnešní době máme k dispozici širokou škálu materiálů, z nichž každý má své specifické vlastnosti a využití. Od kovů, jako je ocel a hliník, přes plasty a keramiku až po kompozitní materiály, výběr je obrovský.

Při výběru materiálu je důležité zvážit jeho mechanické vlastnosti, jako je pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení. Dále je potřeba zohlednit jeho tepelné vlastnosti, například tepelnou vodivost a roztažnost, a chemické vlastnosti, jako je odolnost proti korozi a chemikáliím.

Kromě toho hraje roli i zpracovatelnost materiálu, jeho cena a dostupnost. Například ocel je pevný a odolný materiál, ale je těžší a náchylnější ke korozi než hliník. Naopak plasty jsou lehké a snadno se s nimi pracuje, ale nemají takovou pevnost jako kovy.

Výběr správného materiálu je klíčový pro funkčnost, životnost a bezpečnost finálního produktu.

Vývoj motorů a emisí

Vývoj spalovacích motorů jde ruku v ruce s vývojem emisních norem. Od prvních motorů s primitivním spalováním a vysokými emisemi se vývoj posunul k sofistikovaným systémům vstřikování paliva, přeplňování a úpravy výfukových plynů. Zavedení emisních norem jako Euro v Evropě a podobných standardů v jiných částech světa vedlo k výraznému snížení emisí škodlivin z automobilů. Moderní motory jsou vybaveny katalyzátory, filtry pevných částic a dalšími technologiemi, které minimalizují dopad na životní prostředí. Trendy směřují k hybridním a elektrickým pohonům, které slibují další snižování emisí a závislosti na fosilních palivech.

Konektivita a infotainment systém

V oblasti konektivity se můžete těšit na nejnovější technologie. Bluetooth pro handsfree volání a streamování hudby je samozřejmostí. Většina modelů nabízí i možnost propojení s chytrým telefonem prostřednictvím Apple CarPlay nebo Android Auto, což vám umožní ovládat navigaci, hudbu a další aplikace přímo na displeji vozidla. Samozřejmostí je i USB připojení pro nabíjení telefonu nebo přehrávání hudby z externího zařízení. Některé modely pak jdou ještě dál a nabízejí i bezdrátové nabíjení telefonu, WiFi hotspot nebo pokročilé hlasové ovládání. Infotainment systém je přehledný a intuitivní. Na dotykovém displeji, jehož velikost se liší dle modelu, najdete vše důležité - od navigace přes nastavení vozu až po multimediální systém.

Budoucnost Kamiqu a technologie

Kamiq je momentálně nejprodávanější model Škoda Auto a jeho budoucnost se zdá být světlá. Očekává se, že druhá generace dorazí kolem roku 2025 a přinese s sebou řadu technologických inovací.

Základem by měla být modernizovaná platforma MQB, která umožní integraci nejnovějších asistenčních systémů a hybridních pohonů. Fanoušci se můžou těšit na vylepšený infotainment s větším displejem a rozšířenou konektivitou.

Vzhledem k rostoucí popularitě elektromobility je pravděpodobné, že se dočkáme i Kamiqu s čistě elektrickým pohonem. Ten by mohl sdílet technologie s modelem Enyaq a nabídnout dojezd přesahující 400 kilometrů.

Škoda Auto zatím oficiálně nepotvrdila žádné detaily ohledně budoucího Kamiqu. Nicméně vzhledem k důležitosti tohoto modelu pro značku je jisté, že se dočkáme evoluce po všech stránkách.

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: věda

Autor: Michaela Novotná

Tagy: škoda kamiq | automobil značky škoda